Start Hufca ZHP Starogard Gdański

W sobotę 12 września odbyło się rozpoczęcie roku harcerskiego. Tegoroczny start było połączeniem trzech imprez: Zlotu Zuchowego, Startu Hufca oraz Rajdu Rodło. Wszystkie te wydarzenia miały odbyć się w zupełnie innej formie, ale z powodu sytuacji epidemiologicznej na świecie musieliśmy przekształcić ich formę, w taką, aby każdy czuł się bezpiecznie i swobodnie.

Już o dziesiątej rano spotkaliśmy się wszystkimi jednostkami na rynku w Starogardzie Gdańskim, gdzie odbył się Apel Hufca, w którym uczestniczyło nas ponad sto pięćdziesiąt osób! Była to przeogromna liczba zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów. Raport od drużynowych przyjął phm. Michał Hinc, który przekazał go druhnie komendantce, hm. Angelice Siemieńskiej. Druhna Angelika w imieniu komendy złożyła życzenia na nadchodzący rok harcerski i po chwili ruszyliśmy na nasze trasy gry.

Jak wyglądały poszczególne trasy Startu.

Zlot Zuchowy  

W tegorocznym Zlocie wzięły udział cztery gromady zuchowe z naszego hufca. Cała trasa została przygotowana przez druha Macieja Wesołowskiego, który jest przybocznym 9 GZ Wilczki Morskie. Nasze zuchy przeniosły się do świata z bajki “W głowie się nie mieści”, a podczas gry, która czekała na nie w Owidzu, musiały pokonać kilka zadań. Już na samym początku na zuchy czekało małe wyzwanie, a było nim stworzenie pieska z balona, później musiały przejść test wiedzy zuchowej, stworzyć ramkę, czy także zaprezentować teatrzyk o snach lub pograć w hokeja. Gra zdecydowanie była ciekawa i na żadnym punkcie, nikt nie mógł narzekać na nudę!

Start Hufca i Rajd Rodło

Start Hufca był ściśle związany z XXXVI Rajdem Rodło. Tegoroczny temat nawiązywał do Józefa Wybickiego, zarówno jego dorastania, jak i dorosłego życia. Przed Rajdem na każdy patrol czekało zadanie przedzlotowe, którym było zaprezentowanie hufca w kreatywny sposób. A te sposoby były naprawdę pomysłowe! Zaczynając od piosenek, filmików, teatrzyków, poprzez makiety, kończąc na odnowieniu fotografii ze stu lat działalności hufca! Każda drużyna zaskoczyła nas w pozytywny sposób.

Tuż po zakończeniu Apelu Hufca, opiekunowie patroli otrzymali informacje i wraz ze swoimi drużynami ruszyli na wędrówkę do Grodziska Owidz. Naszych harcerzy czekała około ponad trzy kilometrowa podróż, która przy pięknej, sobotniej pogodzie była, jak krótki spacer. Po przybyciu do Owidza na uczestników czekało siedem zadań do pokonania. Zadania wymagały od harcerzy zarówno wiedzy harcerskiej, jak i sprawności fizycznej, współpracy, ale także zaangażowania każdego członka drużyny, gdyż gra miała na celu wybranie Drużyny Sztandarowej Hufca. Gdy tylko gra zakończyła się i zapytaliśmy się harcerzy, który punkt najbardziej im się podobał, zgodnie odpowiadali, że statki. Na czym polegały statki? Otóż harcerze ustawiali się na planszy, a punktowy losował pola, jeśli trafił w pole, na którym znajdował się uczestnik, drużyna musiała odpowiedzieć na wylosowane pytanie. Ta konkurencja zdecydowanie zostanie nam w pamięci na długo.

Po grze odbyło się ognisko, na którym każdy mógł usmażyć kiełbaskę i bułkę. Po obiedzie przenieśliśmy się wszyscy pod scenę, gdzie komendantka trasy, phm. Paulina Szulc podsumowała sobotni dzień. Następnie przyszedł ważny moment, na który czekał każdy uczestnik Startu, czyli ogłoszenie wyników, która drużyna została Drużyną Sztandarową Hufca ZHP Starogard Gdański. W najbliższym roku harcerskim ponownie reprezentować będzie nas 3 Wodna Drużyna Harcerska im. Jana III Sobieskiego. Bycie Drużyną Sztandarową to nie tylko wyróżnienie, ale przede wszystkim obowiązek i dumne reprezentowanie naszego hufca. Jesteśmy pewni, że 3 WDH spełni go bezproblemowo. Natomiast 16 Drużyna Harcerska ‘’Tambylcy’’ oraz 19 Drużyna Harcerska ‘’Globtroterzy’’ otrzymały wyróżnienie za całoroczną pracę.

Na sam koniec odśpiewaliśmy Bratnie słowo i przekazaliśmy harcerskie pozdrowienie — czuwaj. Był to dzień pełen wrażeń, jednak samych pozytywnych. Na sam koniec postanowiliśmy zapytać kilkoro harcerzy, jak ocenili tegoroczny Start Hufca.

 

Marta z 19 DH:

Gra terenowa była bardzo ciekawa i bardzo zaskoczyło mnie (pozytywnie) miejsce, gdzie się odbyła. Ten Rajd był też ważnym wydarzeniem dla mojej drużyny, ponieważ obchodziliśmy rok naszego istnienia, co sprawiło, że Start Hufca bardzo zapadnie mi w pamięci.

 

Zosia z 17 DH:

Start Hufca to, co mogę o nim powiedzieć, to na pewno to, że był wyjątkowy. Pierwszego dzień bardzo mi się podobała. Piesza wędrówka była czymś, czego od dawna nie doświadczyłam. Brakowało mi tego. Drugi dzień Rajdu był pełen emocji, wrażeń i nowych doświadczeń. Była super atmosfera. W skrócie ten Rajd był jednym z najlepszych, mimo że był zupełnie inny.

 

Iwona z 12 GZ:

W sobotniej grze byłam jednym z punktów na trasie zuchowej. Moim zadaniem było nauczenie zuchów robienia piesków z baloników, samemu świetnie się przy tym bawiąc. Śmiechu i uciekających baloników było co niemiara, ale dzieciaki nie zraziły się i z chęcią podejmowały wyzwanie.

 

Jagoda z 4 DH:

Podczas pierwszego dnia Rajdu Rodło zostałam patrolową na jednym z punktów. Na punkcie trzeba było przyporządkować zdjęcia kadry naszego hufca do funkcji przez nich pełnionych. Wszystkie drużyny poradziły sobie świetnie z tym zadaniem.

 

Na sam koniec kilka słów od druhny pwd. Hanny Połom, która jest drużynową 3 WDH

Szczerze powiedziawszy, spodziewałam się, że możemy zostać ponownie Drużyną Sztandarową. Ucieszyliśmy się bardzo z tego wyróżnienia, członkowie drużyny chętnie podjęli się służby i są bardzo entuzjastycznie nastawieni na najbliższy rok. Do naszych obowiązków należy między innymi reprezentowanie hufca na wszelkich uroczystościach i obchodach no i oczywiście musimy dawać przykład wzorowej harcerskiej postawy.

Tegoroczny Start Hufca zdecydowanie różnił się od tych z poprzednich lat, ale dzięki temu pozostanie w naszej pamięci na bardzo długo. Mimo że nie był on biwakiem, jak było to pierwotnie planowane, to zdecydowanie był interesującą formą rozpoczęcia wspólnie nowego roku harcerskiego. Nie sztuką być skautem, przy dobrej pogodzie,  to słowa sir. Roberta Baden-Powella, które na dzisiejszy dzień możemy przekształcić w nieco inne znaczenie. Nie sztuką jest być harcerzem przy idealnym stanie rzeczy, ale sztuką bycia harcerzem jest, bycie nim mimo wszelkich przeciwności losu, które napotkały nas w tym roku. Dlatego tak bardzo cenimy ciężką pracę włożoną przez wiele osób, które były odpowiedzialne za przygotowanie Harcerskiego Startu. Jesteśmy świadomi, że nie było to łatwe zadanie, ale każdy z organizatorów włożył w nie swoje serce, za co bardzo dziękujemy. Jesteście wielcy!

 

Już niebawem pojawi się kolejny artykuł z naszego Harcerskiego Startu, tym razem będzie o niedzielnych uroczystościach, na których uczestniczyliśmy w Gdańsku.

Jeśli chcecie być z nami na bieżąco zachęcamy do polubienia naszego fanpage’a na Facebooku: Hufiec ZHP Starogard Gdański oraz zaobserwowaniu naszego profilu na Instagramie: hufiec_zhp_starogard

 

pwd. Agata Gnacińska

Drużynowa 17DH „Wagabunda”