Rajd Rodło i Święto Chorągwi

Tegoroczny XXXVI Rajd Rodło (11-13.09.2020 r.) był nieco inny niż pozostałe. W tym roku Rajd nie przybrał formy biwaku. Pierwsze dwa dni spędzaliśmy w zależności od organizatorów. My jako hufiec uczestniczyliśmy w naszym Starcie Hufca, który odbył się w sobotę. Co dokładnie robiliśmy podczas Startu, mogą Państwo przeczytać w poprzednim artykule na naszej stronie.

Niedzielne obchody Rajdu Rodła były Świętem Chorągwi. Nasi harcerze już w okolicach szóstej rano wyruszyli do Gdańska. Jako hufiec byliśmy odpowiedzialni za pomoc przy uroczystościach kościelnych. Po mszy ruszyliśmy korowodem na plac przy Europejskim Centrum Solidarności, gdzie odbywały się dalsze uroczystości.

3 Wodna Drużyna Harcerska im. Króla Jana III Sobieskiego wraz z innymi drużynami sztandarowymi reprezentowali poszczególne hufce podczas Apelu Chorągwi. Oprócz podsumowania Rajdu Rodła świętowaliśmy także 85- lecie powstania Chorągwi Gdańskiej, 50- lecie nadania imienia Chorągwi Bohaterów Ziemi Gdańskiej oraz 100 rocznicę powstania pierwszych drużyn harcerskich na ziemiach Gdańska.

W trakcie Apelu Hufca poznaliśmy zwycięzców poszczególnych tras. Nasz hufiec przygotował dwie, z czego trasę harcerską wygrała 19 Drużyna Harcerska ,,Globtroterzy’’ oraz trasę zuchową, którą zwyciężyły wszystkie gromady zuchowe z naszego hufca, które brał udział w Rodle. Kolejnym ważnym wyróżnieniem był Brązowy Krzyż ,,Za Zasługi dla ZHP’’, który otrzymała podharcmistrzyni Wiktoria Guz.

Po Apelu odbył się Turniej Komend, w którym brali udział instruktorzy naszego hufca. Było wiele śmiechu! W przerwach między konkurencjami na scenie śpiewali harcerze, którzy brali udział w projekcie ,,W orkiestrach dętych siła’’. 17 DH WAGABUNDA wystąpiła z piosenką ,,Ballada rajdowa’’. W wolnych chwilach spędzaliśmy czas na rozrywkach. Startowaliśmy w konkursach na najlepszą aranżację muzyczną, śpiewaliśmy z orkiestrą, a najodważniejsi skorzystali z możliwości sprawdzenia swoich sił przy spadochronie Harcerskiego Klubu Lotniczego ,,Wzlot’’.

Mimo wielu przeszkód Święto Chorągwi zapadnie w naszych głowach na długo. Przeżyliśmy wiele zabawnych momentów, które na długo pozostaną z nami.

 

Jeśli chcecie być z nami na bieżąco zachęcamy do polubienia naszego fanpage’a na Facebooku: Hufiec ZHP Starogard Gdański oraz zaobserwowania naszego profilu na Instagramie: hufiec_zhp_starogard

 

 

pwd. Agata Gnacińska

Drużynowa 17 DH „Wagabunda”

Członkini zespołu promocji i wizerunku hufca