Czas pandemii w hufcu

16 października mieliśmy ostatnią szansę na stacjonarne zbiórki. Już następnego dnia musieliśmy przenieść się na zdalne działania. Zarówno jako komenda, kadry drużyn, czy harcerze byliśmy świadomi, że możemy powrócić do harcerstwa online. Dlatego większość drużyn miała przygotowane plany na taką ewentualność. Już dziś zebraliśmy informacje, jak poszczególne jednostki radzą sobie w tym ciężkim okresie.

1 Starogardzka Drużyna Starszoharcerska im. Tadeusza Kościuszki

1 Starogardzka Drużyna Starszoharcerska działa zdalnie od początku wprowadzenia zakazów. Zbiórki starszoharcerskie odbywają się co tydzień w zastępach na discordzie. Harcerze mają tam możliwość stałego kontaktu. Aktualnie poznajemy i realizujemy tropy harcerskie, które są podstawą naszego programu.

2 Starogardzka Drużyna Harcerska ,,Czarna Dwójka’’ im. Księcia Józefa Poniatowskiego

„Czarna Dwójka” swoją przygodę z działalnością zdalną na dobre rozpocznie w tym tygodniu. Harcerze poza możliwością stałego kontaktu na discordzie oraz cotygodniowej zbiórki drużyny online otrzymywać będą filmiki z zadaniami międzyzbiórkowymi. W tym czasie szczególnie zależy nam na realizacji stopni i sprawności.

3 Wodna Drużyna Harcerska im. Króla Jana III Sobieskiego 

„Jak na razie to po prostu organizujemy zdalne zbiórki na przeróżne tematy. Już na początku pandemii założyliśmy drużynowy serwer na Discordzie- są tam oddzielne pokoje dla pionów wiekowych oraz kanały głosowe. Zdalnie będziemy też realizować projekt „100 piosenek na 100lecie”- więcej na ten temat już niedługo na naszej stronie na Facebooku.

4 Drużyna Harcerska ,,Leśni Ludzie’’ im. Marii Rodziewiczówny

Nasze zbiórki odbywają się online. Staramy się, aby miały jak najciekawszą formę. Prowadzimy dyskusje, zdobywamy wiedzę na nowe tematy. Dajemy też możliwość harcerzom poprowadzenia takiego spotkania. Nadal zdobywamy sprawności i stopnie.

7 Gromada Zuchowa ,,Rysie’’

Staramy się, aby w czasie zdalnym nasze dzieci jak najwięcej się ruszały, nie chcemy trzymać je przed komputerem, dlatego najczęściej wysyłamy filmiki np. z druhną Olą przebraną za smerfa, która opowiedziała nam o wiosce smerfów i zaprosiła nas do zrobienia sobie smerfowych czapek. Na ostatniej zbiórce mieliśmy za zadanie pójść do lasu z rodzicami poszukać smerfów-niektórym z nas się nawet to udało.

8 Gromada Zuchowa ,,Lisy”

8 Gromada Zuchowa Lisy cały czas działa mimo dość specyficznego dla nas czasu. To dobra sposobność do zdobywania sprawności indywidualnych przez zuchy. Uczymy się dzięki temu odpowiednich zachowań i postaw, jak dobrze dbać o higienę oraz że ważne jest bezpieczeństwo, nie zapominając przy tym o dobrej zabawie!

15 Drużyna Harcerska ,,Żywioły” w Godziszewie

15 DH ,,Żywioły” prowadzi zbiórki na zoomie oraz na innych programach. Na ostatnim spotkaniu ćwiczyliśmy szyfrowanie. Natomiast na następną zbiórkę wykonujemy samorobone instrumenty i ćwiczymy naszą piosenkę, którą mamy nadzieję, że zaśpiewajmy podczas Festiwalu Piosenki Harcerskiej ,,Wiolinka”. Choć taka forma pracy jest trudna to najważniejsze, że jestem razem i działamy!

16 Drużyna Harcerska ,,Tambylcy’’

Mimo zaistniałej sytuacji nie zwalniamy, prowadzimy zbiórki online i staramy się kontynuować naszą pracę rozpoczętą we wrześniu. Zdobywamy sprawności. Zaplanowane są również kapituły stopni, które pozwolą harcerzom na rozpoczęcie prób, które pomogą im rozwijać się w trakcie „rozłąki”. Brakuje nam siebie, ale mamy nadzieję na prędkie ponowne spotkanie.

17 Drużyna Harcerska ,,WAGABUNDA’’ w Skarszewach

Zdalne zbiórki są o wiele trudniejszymi zbiórkami niż normalne. Mimo że ciężko jest odnaleźć ten klimat, jak przy zwykłych zbiórkach, to spotkania online także zapadają nam w pamięci. Jako drużyna posiadamy kanał na Discordzie, na którym mamy zbiórki, prowadzone przez kadrę, bądź harcerzy. Oprócz tego mamy grupę na messengerze, gdzie wolnymi wieczorami rozmawiamy i gramy wspólnie w gry. Nasi harcerze także zdobywają sprawności w domu oraz wykonują zadania na stopnie.

18 Drużyna Harcerska ,,Ignis’’ w Pogódkach

Jeśli chodzi o zdalną pracę w 18DH to nie będę ukrywał, że wychodzi to różnie. Staramy się spotykać wirtualnie lub wymyślać kreatywne zadania związane z duchem harcerstwa, ale nigdy nie zastąpi to relacji, jakie nawiązują harcerze na zbiórkach i spotkania „twarzą w twarz”. Niemiej jednak utrzymanie kontaktu choćby zdalnego stanowi o integralności drużyny i tęsknocie do normalnej pracy, podtrzymuje relacje i umożliwia nasz rozwój.

 

Jeśli chcecie być z nami na bieżąco zachęcamy do polubienia naszego fanpage’a na Facebooku: Hufiec ZHP Starogard Gdański oraz zaobserwowania naszego profilu na Instagramie: hufiec_zhp_starogard

 

 

pwd. Agata Gnacińska

Drużynowa 17 DH “Wagabunda”

Członkini zespołu promocji i wizerunku hufca