Weekend 10 – 12 września przeszedł do historii. Otworzył kolejne karty wspomnień naszego hufca. Obchody 100 – lecia Harcerstwa Starogardzkiego zakończone. Mamy sukces! Okrągłe urodziny. Poczytajcie, jaki był ten wyjątkowy czas.

Hufiec ZHP Starogard Gdański wraz z przyjaciółmi starogardzkiego harcerstwa.

Harcowanie To Wyzwanie

W sobotę w ramach obchodów 100-lecia Harcerstwa Starogardzkiego została zorganizowana druga edycja ,,Harcowanie To Wyzwanie”. Zarówno nasi harcerze, jak i wszyscy mieszkańcy Starogardu mogli uczestniczyć w atrakcjach przygotowanych specjalnie na tę uroczystość, a należały do nich między innymi: strefa żeglarska przygotowana przez 3 WDH; animacje dla najmłodszych; gra, w której przenosiliśmy się o sto lat wstecz; strefa gastronomiczna, przy której można było posłuchać harcerskich piosenek i upiec podpłomyka przy ognisku. Wszystkie zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy i instruktorzy świetnie bawili się wśród swoich harcerskich przyjaciół.

Drużynowi i przyboczni naszych jednostek.

Harcowanie To Wyzwanie było momentem, w którym każdy mógł poczuć się chociaż przez chwilę dużym zuchem i nawet nasi wędrownicy korzystali z zamku dmuchanego. W takich chwilach, jak te liczy się dobra zabawa, przy której możemy nauczyć się nowych umiejętności, takich jak nauka węzłów, czy też po prostu powspominać nasze harcerskie przygody przy ognisku.

Zuchenka Eliza

Zuchy z 8 Gromady Zuchowej „Lisy”

„Harce to radosna gra na łonie natury, gdzie mężczyźni z duszą chłopców idą razem z chłopcami na poszukiwanie przygody. Przyniosą stamtąd zdrowie i szczęście, zręczność, zaradność.”

Robert Baden-Powell

Zuchy z 7 Gromady Zuchowej „Rysie” na punkcie u wodniaków z 3 WDH.

Wernisaż wystawy ,,Harcerstwo – nasza pasja od 100 lat”

11 września o godzinie 14:00 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy ,,Harcerstwo – nasza pasja od 100 lat”. Przez ponad dwa lata nasi harcerze i instruktorzy przygotowali tę niezwykłą wystawę, która zawiera sto lat historii harcerstwa starogardzkiego.

Otwarcie nastąpiło przed wejściem do Ratusza, gdzie o starogardzkim harcerstwie i jego wpływie na miasto opowiedział dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej Mariusz Brodnicki. Następnie harcmistrzyni Angelika Siemińska oficjalnie otworzyła wystawę ,,Harcerstwo – nasza pasja od 100 lat” oraz wręczyła medale okolicznościowe 100-lecia Harcerstwa Starogardzkiego zaproszonym gościom.

Medale otrzymali:

 • hm. Regina Sikorska – instruktorka ZHP
 • phm. Monika Aleksandrowicz – instruktorka ZHP
 • phm. Piotr Falkowski – instruktor ZHP
 • Kamila Fils – drużynowa drużyny harcerek z ZHR
 • Mariusz Brodnicki – Dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej

Na wystawie można obejrzeć wiele wyjątkowych pamiątek, tych starszych i tych nowszych. Do najbardziej unikatowych możemy zaliczyć prawie stuletni kapelusz druha Aleksandra Lammka, czy też aparat fotograficzny druha Pawła Raszeji. Wystawa jest dostępna dla chętnych do 10 stycznia 2022 roku.

hm. Regina Sikorska odbiera medal od Komendantki Hufca hm. Angeliki Siemieńskiej

Konkurs piosenki harcerskiej ,,Violinka” oraz koncert Michała Zielenia

„Każdy osioł potrafi być dobrym skautem podczas pogody.” Robert Baden-Powell

Sobotni deszcz nie przeszkodził nam w organizacji konkursu piosenki harcerskiej ,,Violinka”. Na scenie w Parku Miejskim wystąpiło piętnaście drużyn i gromad, które zaśpiewały nieco starsze piosenki harcerskie i turystyczne oraz utwory napisane specjalne na 100-lecie Harcerstwa Starogardzkiego. Każda jednostka przygotowała się niesamowicie do swojego występu, zapewniając widowni świetną zabawę. Jednak oprócz występów drużyn mogliśmy posłuchać spontanicznego występu naszych instruktorów oraz rodziców, których także zaproszona na scenę.

Drużyny, które zwyciężyły konkurs piosenki harcerskiej „Violinka”

Podczas występów pojawiły się także urozmaicenia artystyczne, chorografie, czy też mało spotykane instrumenty, jak na przykład bum bum rurki, kij deszczowy czy kalimba. ,,Violinka” powróciła do nas po latach i na pewno pozostanie z nami na te bliższe, jak i dalsze lata, ponieważ była wydarzeniem, które mimo niepogody pozwalało nam się świetnie bawić.

Wyniki:

1 miejsce – 15 Drużyna Harcerska ,,Żywioły” w Godziszewie wraz z 17 Drużyną Harcerską ,,Wagabunda” w Skarszewach

2 miejsce – 7 Gromada Zuchowa ,,Rysie” w Pogódkach

3 miejsce – 19 Drużyna Harcerska ,,Globtroterzy”

Wieczorem przyszedł czas na koncert Michała Zielenia. Niestety dopadł nas deszcz i chłód, jednak po dwóch piosenkach nasi harcerze zapomnieli całkowicie o niepogodzie i zaczęli się bawić, śpiewać i tańczyć pod sceną. Koncert był magiczny, nikt nie przejmował się zmęczeniem ani nieprzyjemnym deszczem, kiedy wśród przyjaciół śpiewał mniej lub bardziej znane piosenki. Z tego wieczoru wszyscy zapamiętają radość płynącą ze wspólnego świętowania, przekazywanie sobie zimnego ognia, ale przede wszystkim razem zaśpiewanego ,,Zapachu róży”, którego nikt szybciej nie słyszał w takiej wersji, w jakiej zaprezentowali to starogardzcy harcerze wraz z Michałem Zieleniem.

Michał Zieleń

100 światełek na 100 – lecie.

Apel 100-lecia

Drużynowi Hufca meldują swoje jednostki Zastępcy Komendantki Hufca ds. promocji i wizerunku, druhowi Michałowi Hincowi.

Ostatni dzień obchodów 100-lecia Harcerstwa Starogardzkiego rozpoczęliśmy od mszy świętej za harcerzy poprowadzonej przez harcmistrza Rafała Zachmielewskiego. Następnie przemarszem udaliśmy się na Rynek, gdzie po pamiątkowym zdjęciu rozpoczął się Apel 100-lecia zapoczątkowany meldowaniem drużynowych. Po meldunku został odczytany rozkaz, podczas którego została ogłoszona nowa drużyna sztandarowa na rok harcerski 2021/2022.

ks. hm. Rafał Zachmielewski prowadził mszę w intencji starogardzkich harcerzy.

3 Wodna Drużyna Harcerska im. Jana III Sobieskiego przekazała sztandar 19 Drużynie Harcerskiej ,,Globtroterzy”, która przez najbliższy rok będzie pełnić miano drużyny sztandarowej hufca.

Przekazanie proporca oraz sztandaru. Drużynowy 3 WDH pwd. Kacper Szamszon, przekazuje proporzec Drużyny Sztandarowej pwd. Klaudii Domkowskiej, drużynowej 19 DH.

W trakcie apelu zabrał głos Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, który podkreślił, że starogardzkie harcerstwo jest silnie związane z historią Starogardu Gdańskiego, który w tym roku świętuje 101. rocznicę powrotu do Polski. Życzenia i gratulacje złożył nam także harcmistrz Artur Glebko, który jest komendantem Chorągwi Gdańskiej oraz Wicestarosta Patryk Gabriel. Pan Piotr Buda jako przedstawiciel rodziców podziękował nam za naszą pracę oraz przekazał Komendzie Hufca list. Harcmistrzyni Angelika Siemieńska podziękowała wszystkim za obecność na tak ważnych uroczystościach, jakimi są obchody 100-lecia Harcerstwa Starogardzkiego.

hm. Artur Glebko Komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP składa gratulacje i życzenia.

Dalej nastąpiło już ostatnie wręczenie medali okolicznościowych 100-lecia Harcerstwa Starogardzkiego. Medale otrzymali:

⚜️ Janusz Stankowiak, Prezydent Miasta Starogard Gdański
⚜️ Maciej Kalinowski, Zastępca Prezydenta Miasta ds. społecznych,
⚜️ Patryk Gabriel, Wicestarosta Starogardzki,
⚜️ Anna Benert, Przewodnicząca Rady Miasta
⚜️ Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, Członkini Zarządu Powiatu Starogardzkiego,
⚜️ hm. Artur Glebko, Komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP,
⚜️ hm. Rafał Zachmielewski
⚜️ Jarosław Czyżewski
⚜️ phm. Agnieszka Lipa
⚜️ Rafał Szultka
⚜️ Izabela Warkusz
⚜️ Magdalena Dittmer
⚜️ Anna Hukała – Folleher
⚜️ Patrycja i Bartosz Grochowscy
⚜️ Agnieszka i Michał Wesołowscy
⚜️ Anna i Piotr Buda
⚜️ Anna Lembicz

Pod koniec obchodów zostały ujawnione wyniki konkursu piosenki harcerskiej ,,Violinka”, w którym zwycięzcami zostali harcerze z 15 Drużyny Harcerskiej ,,Żywioły” w Godziszewie oraz 17 Drużyny Harcerskiej ,,Wagabunda” w Skarszewach. Na zakończenie przekazaliśmy sobie iskierkę przyjaźni, która przez sto lat była przekazywana z pokolenia na pokolenia i będzie przekazywana przez kolejne sto, jak i nie więcej lat.

Apel Hufca ZHP Starogard Gdański z lotu ptaka

Albumy zdjęć dostępne są na naszym facebook https://www.facebook.com/HufiecZHPStarogardGdanski

Bardzo dziękujemy naszym partnerom, którzy pomogli w organizacji tych wspaniałych wydarzeń:

 • Miasto Starogard Gdański
 • Powiat Starogardzki
 • Ośrodek Sportu i Rekreacji
 • Muzeum Ziemi Kociewskiej
 • Chorągiew Gdańska ZHP
 • Rodzice

pwd. Agata Gnacińska

drużynowa 17 DH ,,Wagabunda’’ w Skarszewach

członkini ZPiWH

Fot. Michał Hinc/ Maksym Domkowski/ Kamil Hinc.