W piątek, 22 października 2021 roku w sali kinowej Domu Harcerze w Gdańsku, odbyła się Gala Plebiscytu Chorągwi Gdańskiej ZHP „Unikatowi 2021”. Wśród wszystkich 19 finalistów, dwójka naszych instruktorów została laureatami w swoich kategoriach.

Statuetki laureatów w poszczególnych kategoriach.

Unikatowi są to osoby, które wyróżniają się na tle innych swoją postawą. Tym, że swoją służbą pokazują, że można z uśmiechem na twarzy kształcić i wspierać młode pokolenie w ich życiowych wyborach. Są jak ptasi rodzice, którzy pomagają młodym rozwinąć skrzydła. To właśnie Unikatowi prowadzą klucz ptaków, za którym kierują się pozostali. To oni biorą na swoje barki odpowiedzialność, za którą wędrują pozostali.

Oczekiwania na rozpoczęcia gali w sali kinowej w Domu Harcerze w Gdańsku.

W kategorii Skuteczni wychowawczo nominowana została pwd. Klaudia Domkowska, która prowadzi 19 Drużynę Harcerską “Globtroterzy”, tegoroczną drużynę sztandarową hufca. Druhna Klaudia jest przykładem tego, jak dobrze prowadzić drużynę i czerpać z tego radość. Skuteczni wychowawcy, to tacy instruktorzy, którzy dbają o prawidłowy rozwój piskląt, uczą jak korzystać z możliwości i gdy już są gotowi na opuszczenie gniazda, to z dumą obserwują, jak ich harcerze rozwijają skrzydła w dorosłym życiu. Druhna Klaudia wykonuje swoją pracę jak mało kto.

Sprawni w działaniu to instruktorzy, którzy stoją na straży realizacji Misji ZHP, to właśnie oni dbają o to, aby wszystko działało zgodnie z planem. Tegoroczną zwyciężczynią została phm. Wiktoria Guz, która jest komendantką Szczepu ,,Silentium”. Druhna Wiktoria zna odpowiedzi niemalże na każde nasze harcerskie pytania, potrafi powiedzieć, że coś jest nie takie, jak powinno i jest przede wszystkim wsparcie dla naszych wszystkich instruktorów, jak i harcerzy.

Podharcmistrzyni Wiktoria Guz – Unikatowa w kategorii „Sprawni w działaniu”

Każda drużyna nie działałaby w pełni bez pomocy. Nikt samemu nie udźwignie wielu obowiązków spoczywających na pewnych funkcjach, dlatego tak ważna w naszym życiu jest Kadra wspierająca. Druh Maksym Domkowski jest idealnym przykładem kadry wspierającej. Działa na wielu harcerskich płaszczyznach, jednak na pierwszym miejscu stawia na działanie w swojej jednostce. Jednak nie zapomina o rozwoju wędrowniczym, na co dzień działa w Zespole Promocji i Mediów Hufca, jest także kwatermistrzem hufca. Druh Maksym został zwycięzcą w swojej kategorii.

Druh Maksym Domkowski – Unikatowy w kategorii „Kadra wspierająca”.

Unikatowy, to osoba, która wyróżnia się na tle pozostałych. Jednak tak jak mówili dzisiejsi zwycięzcy to, że znaleźli się w tym miejscu, jest zasługą wielu osób, zarówno rodziny, jak i przyjaciół. To dzięki wsparciu innych udało im się osiągnąć, to co osiągnęli. Na naszej życiowej drodze spotykamy wielu Unikatowych. Może warto wyjąć w tym momencie telefon i napisać do pewnych osób, że choć nie stali na dzisiejszej scenie, to dla nas są Unikatowymi.

fot. Julia Kurgan / ZHP

pwd. Agata Gnacińska

Członkini ZPiWH