Dlaczego warto przyjechać?

W skrócie:

 1. Przepiękna lokalizacja
 2. Dobry zespół obsługi chętny do współpracy
 3. Sprzęt obozowy dobrej jakości
 4. Prawdopodobnie najlepsze wyżywienie na świecie!

A tak dokładniej to HBO Skrzynia jest położona bezpośrednio nad jeziorem Słone, w miejscowości Skrzynia w Gminie Osiek. Jezioro jest połączone kanałem z jeziorem Kałębie rzeką Wdą, a więc i z całym światem! Teren bazy to wysokopienny las sosnowy rosnący na piaszczystym podłożu co gwarantuje świeże powietrze i małą jak na okoliczne tereny ilość komarów. Baza jest usytuowana na skraju Borów Tucholskich co znaczy, że nie wychodząc z lasu można wędrować dziesiątki kilometrów w różnych kierunkach.

Harcerska Baza Obozowa Hufca Starogard Gdański w Skrzyni to świetny wybór dla tych, którym odpowiada, że do najbliższego sklepu jest ponad 30 minut drogi, najprawdopodobniej jest on zamknięty, ale jest tam też dzwonek, żeby wezwać właścicielkę – Panią Grażynę;)

Więcej o wyżywieniu i sprzęcie poniżej.

Aha i mamy jeszcze Widoki….

Wyżywienie

Wyżywienie to nasze oczko w głowie. Żywienie na obozie to dla nas integralna część pracy wychowawczej, dlatego też dokładamy wszelkich starań (a także nie szczędzimy wydatków) by nasze jedzenie było smaczne, zdrowe, urozmaicone i żeby było go dużo;) Używamy najlepszej jakości składników czyli podawany przez nas ser jest serem, jajka pochodzą od najszczęśliwszych kur w kraju, wędlina składa się przede wszystkim z mięsa, chleb (minimum dwa rodzaje na posiłek) jest świeży i smarujemy go prawdziwym masłem a w kuchni nie używamy cukru tylko miodu. Jadłospis powstaje w oparciu o zalecenia dietetyka ale każdy z naszych gości może mieć wpływ na to jakie posiłki podajemy.

Uwielbiamy różnorodne dodatki, co znaczy że poza ketchupem spotkacie u nas pomidory, ogórki (świeże i kiszone) szczypiorek, koperek, cebulę, czosnek, paprykę, konfitury, sałatę, jalapeno, musztardę, serek wiejski, i co tylko jeszcze chcecie, bo jesteśmy otwarci na sugestie.

Do każdego posiłku podajemy świeże warzywa lub owoce dzięki czemu uczestnicy mają zapewnione stałe dawki witamin. Zapewniamy także nieograniczony dostęp do wody pitnej zarówno podczas wszystkich posiłków (równolegle z gorącymi napojami) jak i w podobozach (butelki i baniaki).


Podajemy pięć posiłków dziennie:

 • śniadanie
 • drugie śniadanie
 • obiad
 • podwieczorek
 • kolacja

Śniadania i kolacje to nie tylko kanapki. Regularnie (i równolegle z kanapkami) podajemy owsianki, jajecznice,  jajka gotowane, płatki z mlekiem, kiełbaski (gotowane i podpiekane), twarożki a raz nawet bigos;) Drugie śniadanie i podwieczorek to na przykład kanapka, owoce, jogurt lub drożdżówka. Dzięki temu goście w naszej bazie jedzą regularnie co trzy godziny co jest zgodne z dobrymi praktykami żywienia. Obiady są dwudaniowe: zupa + drugie. Drugie dania są różnorodne. Nie serwujemy podobnych składników dwa dni z rzędu, czyli na przykład: dzisiaj ziemniaki, jutro ryż, potem kasza, potem makaron. W wypadku gdy jakaś grupa wybiera się na wycieczkę lub wędrówkę kuchnia wydaje prowiant lub ekwiwalent pieniężny – prosimy jednak o wcześniejszą informację.

Nasza kuchnia obsługuje także gości ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi takich jak wegetarianie oraz osoby z alergiami pokarmowymi. Prosimy jednak o wcześniejszą konsultację w tej sprawie – chcemy się dobrze przygotować.


Na koniec musicie wiedzieć, że mamy w kuchni trzy żelazne zasady:

 1. Nie marnujemy jedzenia
 2. Nikogo nie zmuszamy do jedzenia czegokolwiek
 3. Każdy głodny zostanie nakarmiony

Atrakcje

Poza tradycyjnymi formami zajęć dostępnymi podczas HAL organizowanej w lesie HBO Skrzynia umożliwia całą serię aktywności mogących urozmaicić program obozu. Niewątpliwym atutem bazy jest jej usytuowanie na skraju Borów Tucholskich – olbrzymiego kompleksu leśnego. Dzięki temu Skrzynia jest fantastyczną bazą wypadową na jedno i kilkudniowe wędrówki, podczas których będziecie mogli zobaczyć urokliwe leśne osady, krystalicznie czyste jeziorka. Do tego w okolicy znajduje się kilka baz harcerskich i stałych miejsc obozowania harcerzy z ZHP, ZHR, Skautów Europy. Często spotykamy też obozy z innych krajów. Wszystko to  umożliwia znalezienie przyjaznych miejsc noclegowych na trasie i czyni wędrówki po okolicy jeszcze ciekawszymi. Poza tym wędrówki mogą być wspomagane transportem autokarowym i kolejowym co zdecydowanie zwiększa ich potencjał.

Jezioro Słone, nad którym leży nasza baza jest połączone kanałem z rzeką Wdą, która jest niezwykle popularnym szlakiem kajakowym. Możemy pomóc Wam zorganizować spływy kajakowe, który może zaczynać się lub kończyć w Skrzyni.

Podsumowanie

Co można robić w okolicy:

 • wędrówki i wycieczki rowerowe po okolicy
 • spływy kajakowe
 • paintball
 • mobilna ścianka wspinaczkowa w bazie
 • skała wspinaczkowa w Starogardzie Gdańskim
 • wycieczki do Trójmiasta i Bydgoszczy
 • pływania na kajakach i jachtach po jeziorach Słone i Kałębie

W czym jeszcze może Ci pomóc obsługa bazy:

 • wynajęcie autokaru
 • rezerwacja biletów
 • wydać mapy okolicy
 • udostępnić internet, komputer, drukarkę i laminarkę
 • udostępnić samochód osobowy w razie nagłej potrzeby

HAL 2023

W sezonie HAL 2023 otwieramy naszą bazę na od 10 lipca do 24 lipca. Zapraszamy!

Jeżeli zaproponowane przez nas daty tylko częściowo pokrywają się z planowanym przez Ciebie obozem a bardzo chciałbyś przyjechać – zadzwoń! Na pewno coś wymyślimy;)

Jeżeli chcecie zorganizować obóz w innym terminie to możemy wynająć Wam całą bazę w bardzo atrakcyjnej cenie.

Oferta

W sezonie HAL 2023 stawka w naszej bazie wynosi jedynie 55 zł netto za osobę za dobę. W ramach oferty otrzymujecie:

 • rodzinną atmosferę
 • najlepsze wyżywienie na rynku
 • sprzęt obozowy dobrej jakości
 • służby w kuchni 🙂
 • całodobowa opieka ratownika medycznego (mamy tez na miejscu samochód osobowy aby w nagłych wypadkach dowieźć poszkodowanych do szpitala)
 • dostęp do świetlicy, stołówki (poza czasem posiłków), miejsc ogniskowych, miejsca do kąpieli oraz strefy relaksu
 • dostęp do prądu dla kadry
 • drewno na ogniska
 • 1 instruktor /15 uczestników gratis
 • kierownik wypoczynku gratis
 • dzieci poniżej 5 roku życia gratis
 • pomoc w organizacji zajęć (patrz „co robić w okolicy?)

Jeżeli chcecie negocjować cenę to dobrymi argumentami będą własne namioty i własne łóżka.

Warunki sanitarne

Harcerska Baza Obozowa w Skrzyni  jest wyposażona w kontenery sanitarne, w których mieszczą się toalety, umywalki i prysznice. Wodę w prysznicach ogrzewamy piecem, za który odpowiedzialna jest obsługa bazy. Poza tym na terenie bazy są także myjki rynnowe do codziennej toalety porannej i wieczornej oraz do mycia rąk przed posiłkami. Dla wygody obozów najbardziej oddalonych od węzła sanitarnego oraz kolonii zuchowych dostawiamy toalety przenośne. Do tego mamy oddzielny kontener z łazienką dla instruktorów z ciepłą wodą przez 24h na dobę.

Zwracamy szczególna uwagę na segregację odpadów i uznajemy ją za kluczowy element pracy wychowawczej na obozie. Dlatego też dążymy do tego, by zarówno w bazie, w kuchni jak i w podobozach wytwarzać minimalną ilość odpadów oraz dokładnie segregować te, które mimo wszystko wytworzymy.

Zakwaterowanie i sprzęt

Sprzęt to obok wyżywienia podstawa sprawnego działania bazy harcerskiej. W HBO Skrzynia dbamy o to, żeby naszym gościom wygodnie się spało i żeby nie kapało im na głowy. Każdego roku uzupełniamy zasoby sprzętowe nowymi namiotami, materacami i namiotami. Dzięki czemu sprzęt, który wydajemy naszym gościom jest w bardzo dobrym stanie.

Namioty, jakich używamy to „wysokie dziesiątki” (większość ma nie więcej niż pięć lat) oraz „alladyny” zakupione na zlot ZHP na Wyspie Sobieszewskiej w 2018 roku. Dzięki temu, że nasze namioty są nowe lub prawie nowe dajemy gwarancję nieprzemakalnego dachu. Do tego wydajemy podgumowane materace i drewniane kanadyjki. Jeżeli chodzi o półki to w naszym hufcu wykonujemy je samodzielnie z drewna, ale jeżeli nie macie ochoty na tego typu prace to możemy zapewnić półki metalowe. Jeżeli marzycie o namiotach NS – to możemy je sprowadzić ale za dodatkową opłatą.

Możemy także zapewnić drewno do pionierki, które może także posłużyć do budowy półek i łóżek w namiotach. Jest to jednak dodatkowa usługa i jeżeli chodzi o większe ilości drewna to zorganizowanie go wymaga wcześniejszych ustaleń.

Kontakt i mapa

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, wnioski, propozycje – skontaktujcie się z nami!

Kontakt w sprawie HBO Skrzynia:
hm. Michał Hinc
tel. 792-893-901
email:
michal.hinc@zhp.net.pl
starogardgdanski@zhp.pl

Nasz adres:
HBO Skrzynia
83-221 Osiek

Baza leży w miejscowości Skrzynia, w gminie Osiek, w powiecie starogardzkim będącym częścią województwa pomorskiego. Chętnie pomożemy w organizacji dojazdu do naszej bazy. Mamy autokary i kilka ciekawych pomysłów jak się tu dostać.

Dojazd autokarem od autostrady A1 ze zjazdu w Kopytkowie. Najbliższe stacje kolejowe to Osie (23 km) i Smętowo Graniczne (22km). Dojazd autobusem PKS jest możliwy ze strony Starogardu Gdańskiego ale jest tylko jedno połączenie na dobę i tylko w dni powszednie. Dobrym pomysłem jest dojazd pociągiem do jednej z pobliskich stacji i pokonanie reszty odległości pieszo lub na rowerach;)