Niepodległość i 100-lecie ZHP

Weekend 10-11 listopada dla naszych harcerzy był czasem szczególnym. W tym roku postanowiliśmy spędzić go wspólnie na świętowaniu i celebrowaniu odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100-lecia ZHP. Dlatego też licznie wzięliśmy udział w przemarszu niepodległościowym ulicami naszego miasta, by wspólnie dotrzeć pod pomnik przy ul. Paderewskiego.  Pod pomnikiem uczciliśmy pamięć bohaterów sprzed 100 lat i z uśmiechem na twarzach celebrowaliśmy 100 lat wolnej i niepodległej Polski.

Dla starogardzkich harcerzy ten weekend był o tyle ważny, że stał się początkiem przygotowań do obchodów 100-lecia harcerstwa na ziemiach starogardzkich, które przypada na rok 2021. W sobotę 10 listopada zuchy i harcerze wzięli udział w grze terenowej, podczas której dowiedzieli się w ciekawy i kreatywny sposób różnych faktów z historii starogardzkiego harcerstwa. Podczas uroczystego Apelu został odczytany rozkaz Komendanta Hufca, w którym ogłoszony został mobilizujący do pracy ALERT dla drużyn i instruktorów Hufca. Wyjątkowym momentem była prelekcja Jacka Ozimka na temat historii starogardzkiego harcerstwa w dwudziestoleciu międzywojennym, która miała miejsce w auli I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie w 2021 roku powstała 1 Starogardzka Drużyna Harcerska. Po prelekcji wraz z zaproszonymi gośćmi, rodzicami i przyjaciółmi wszyscy udali się na starogardzki rynek, na otwarcie wystawy „Harcerstwo Starogardzkie w Dwudziestoleciu Międzywojennym”. Dla odpowiednio przygotowanych obchodów 100-lecia starogardzkiego harcerstwa, powołany został Komitet Honorowy, w skład którego wchodzą instruktorzy, rodzice, i przyjaciele hufca.
10 listopada ów Komitet miał swoje pierwsze posiedzenie.